Uskutočnené akcie (chronologicky od sezóny 2006/2007)

Otváracia akcia SĽM-PBS: Otužilecká 24-hodinovka! 

Táto akcia bola v dňoch 18. a 19. novembra 2006 vlastne ostrým štartom  SĽM do otužileckého života. Buďme úprimní: koľkí verili takémuto otužileckému megapodujatiu? Veď doteraz na Slovensku najmasovejšia účasť otužilcov na jednej akcii sa pohybolovala okolo 50 osôb... Nakoniec všetko dobre dopadlo: akcie sa zúčastnilo 144 plavcov a celá je zdokumentovaná na samostatných webových stránkach  www.sporttour.sk/o24h . A treba povedať, že celá akcia bola pod záštitou župana Bratislavského samosprávneho kraja Vladimíra Bajana.

Devínsky kilometer

sa konal 27. 11.2006 a bol len malým tréningom: zúčastnilo sa ho však až 29 plavcov! Atmosféra milá, diváci spokojní.

Mikulášsky dar

Konal sa ako dozvuky Otužileckej 24-hodinovky deň pred Mikulášom: 5.12.2006 na jazere Draždiak v Bratislave-Petržalke. Bola to humanitárna akcia, pri ktorej sme  v prospech zariadenia pe mentálne postihnuté deti Lepší svet venovali výťažok z dobrovoľného štartovného "o24h". Spolu to bolo viac ako 20 000 Sk (s tým, že nemalou sumou prispel župan Bratislavského samosprávneho kraja Vladimír Bajan). Pár fotiek z vydarenej akcie bude TU.

Plávanie v Hlohovci

Konalo sa 10. decembra 2006 a bolo ako obvykle veselo: harmoničková muzika, spev, dobrá nálada a gulášik...

Plávanie vo Vysokej na Morave 

Bolo dňa 17.12.2006 za menšej účasti otužilcov aj divákov, ale zato sme si aj zakrepčili... (v pohostinnom dámskom pohostinstve).

Štedrodenná hostina

Prvýkrát sa stalo, že otužilci mali svoj vianočný stromček: to môže mať síce hocikto, ale tento samozrejme bol vo vode a plával. A to sa potom diali veci: aj biblické zázraky! Niekoľko fotiek z akcie je možné nájsť TU.

Trojkráľový ľadový superotužilec...

... sa zrodil priamo pred "očami" televíznych kamier: v jazierku pred TV Markíza dňa 6.1.2007. Celkove 10 borcov nastúpilo na drastickú disciplínu - opakovaný pobyt vo vode po troch minútach s minútovou pauzou mimo vody. Tá voda mala 2,5 stupňa! A kto sa tým superotužilcom nakoniec stal? Pozrite sa TU. Šot z akcie priniesla TV Markíza v hlavných večerných správach po tom, keď deň predtým otužilectvu venovala značnú časť svojho Telerána. Záznam z toho je TU.

Maškarný bál v jazere

Nuž, je čas fašiangov, a tak sa treba pridať. Akcia sa uskutočnila 11.2.2007 v Lozorne - plávalo sa tam prvýkrát! Foto je TU.

Premiéra  v Žiline

Po rokoch "privátneho" zimného plávania Žilinčanov sa prvýkrát Tučniaky stali hositeľmi celoslovenskej akcie. Za bohatej účasti  44 plavcov naozaj z celého Slovenska (Kolárovo, Topoľčany, Bratislava dokonca aj z Popradu  Prešova!) sa 18.2.2007 uskutočnila veľmi milá  a vydarená akcia. Jej krátke priblíženie je TU. 

1. majstrovstvá Slovenska v zimnom plávaní - štýl prsia

Konali sa dňa 25.2.2007 v Senci na Slnečných jazerách na hlavnej pláži (juh). To, čo ku tomu bolo treba vedieť, môžete nájsť v sekcii Dokumenty. Zišli sme sa v počte 47 osôb, súťažilo sa na trasách 25, 50 a 100 m a tiež v štafetách. Majstrovstvá otvoril pán primátor Senca,  viedli ich profesionálni rozhodcovia, súťažilo sa "o dušu", zvíťazil každý, kto plával. Krátky fotoseriál z akcie  je TU, výsledky sú  TU. Viac fotiek ku tejto akcii možno nájsť v sekcii Foto. 

Ľadová lodenica - svojské otužovanie

S tým ľadom to teda nevyšlo (voda mala až 6 stupňov), ale nálada bola pri  Dunaj v nedeľu  4. marca 2007  dobrá, 14 otužilcov odolných silne  tečúcej vode si potrénovalo "striedavé otužovnie" opakovanými splavmi medzi schodiskami do Dunaja. Niektorí to skúsili  aj proti prúdu... veď miestni "záchranári" boli opodiaľ. No a potom poslúžila aj klubovňa: takže tentokrát "neplávajúci kapitán", ktorú akciu nachystal, si zaslúži absolutórium. Akcia je zachytená aj vo Fotosekcii

Jasenie (pri Brezne): najvzdialenejšie plávanie od Bratislavy!

Plávalo sa 11. marca 2007 - nachystali to   banskobystrické Slovenské ľadové medvede, menovite obetavá Betka: neuveriteľne rekordná  účasť 28 plavcov (a to neprišli žilinské tučniaky) robí z Jasenia míľnik otužileckej sezóny v SR! To, že tam bolo fajn (aj so snehom - pravda štylizovaným) je evidentne zdokumentované v sekcii Foto. A mimo protokolu treba uviesť, že sa chyruje doteraz neslýchaná  vec: súčasťou akcie bol vraj aj mrazený vtáčik   :-)

Majstrovstvá SR - voľný štýl (English version is here)

17. marca 2007 sa na Draždiaku v Bratislave konali po dvoch odrieknutých ročníkoch reálne majtrovstvá  SR v zimnom plávaní (voľný spôsob), a to ako  majstrovstvá Ľadových medveďov Bratislava.  Za rekordnej účasti  89 plavcov: zo Slovenska, z ČR a dokonca aj za prítomnosti fínskej plavkyne. V trochu teplej vode (8 st. Celzia) v hlavnej disciplíne - 750 metrov - dominovali plavci z ČR na čele so suverénnym "kanálnikom" D. Čechom, na 500 m uspeli slovenskí plavci (prvé tri miesta).  Výsledky budú (vrátane poradia na  250 m a 100 m) uvedené  TU a možno i TU. No a čo Fínka? Po patričných známostiach  a pokynoch, po nočnej príprave a napriek miernym obavám pred štartom dosiahla osobný životný úspech: miesto na Severe obvyklých 25 m zvládla prvýkrát trať 500 m a to zaznamenali aj prítomní weboví reportéri! Pozri TU! No a čo bolo naozaj neobvyklé? Nespievala sa otužilecká hymna. Škoda...

Akcia pre Ružinovský športový klub

Pre Ružinovský  športový klub sa 28. marca 2007 konala otužilecká vzdelávacia akcia a šou. Niekoľko záberov z akcie  nazvanej Štrkoveckí tučniaci možno nájsť na ich www-linke TU.  A príslušné publikované  články o štarte tejto školy otužovania sú nasnímané TU a TU.

----------------------------------   sezóna 2007/2008  ----------------------------------------

Po dlhom lete...

... kedy správni otužilci naberali kondičku pri pravidelnej diaľkovej plavbe (aspoň raz týždenne najmenej 1 km, ideálne sú plavby na trase  3 km - veru, veru, v zimnom období treba práve z toho žiť!) nadišiel v nedeľu  23.9.2007 prvý jesenný deň. A veruže to bolo poznať: napríklad na Zlatých pieskoch v Bratislave sa medzi 9. a 10. hodinou posúvalo po vode asi 15 - 20 "hlavičiek", boli to prví jesenní plavci. Takže kto má chuť, nech sa na takéto tréningy pridá: v uvedenom čase alebo tiež v nedeľu o 11. hodine  v BA-Petržalke  na Draždiaku pri reštaurácii Oáza! Dovi! A radi zverejníme aj časy stretávania sa mimobratislavských otužilcov! 

Pridáte sa???     Pridáte sa???   Pridáte sa???   Pridáte sa???

V sekcii Chystáme bol uverejnený termínovník akcí na sezónu 2007/2008!

Mínus 120°C je pre medveďov málo...

Pri otvorení prvého kryocentra v Bratislave boli 30.10.2007 aj otužilci: svorne sa im však -120°C videlo málo... No a keďže to samozrejme prežili, tak potom  pošportovali a pohodovali...

Nemečky - rekordná akcia otvorenia otužileckej sezóny v SR (11.11.2007)

Tak teda nadišiel slávnostný okamih: 11.11.2007 odštartovala v Nemečkách (okr. Topoľčany) slovenská otužilecká sezóna. Voda ušla (6 st. Celzia), ale to snehové počasie... No rekordných 69 plavcov - z toho neuveriteľných 25 z Bánoviec nad Bebravou - potvrdilo svoju pripravenosť. Foto z akcie je  TU

Čo už plávu len ženy?

Veru veru, na tréningu  to v nedeľu 18.11.2007 na Draždiaku tak vyzeralo: grácie sa najprv do vody veľmi  netešili. Keď je v zábere zo 6 plavcov  5 žien - to je naozaj neobvyklé!  Ďalšie "medvedice" sú tiež zachytené: pri obvyklom tréningu či po krásnom osobnom výkone (11 minút), až to niektorých miestnych  fotografov (voyeurov?) zložilo a vznikol dojem, že bude treba  spraviť poriadok...  Nebolo však treba, nálada bola výborná a veď tam boli aj chllapi (foto1, foto2, foto3)...

Pozvánka do Zvolena na 25. novembra 2007

Tak predsa len sa  otužilecká akcia vo Zvolene  konala: zvolenskí organizátori  pozvali všetkých priaznivcov chladnej vody do miestneho Hrona na 25.11.2007 o 14. hodine pri hati. Zraz otužilcov bol o 13.  hodine v pivárni Matúšov dvor - pri kruhovom objazde  prvom od Hypernovy.

"Volal Londýn"  aj Ružinov

Tak možno parafrázovať situáciu, kedy do prihlášok na svetový šampionát v zimnom plávaní (Londýn 8.-10.2.2008) sú prihlášky možné len do 31. decembra 2007. Takže pre záujemcov o toto unikátne podujatie je najvyšší čas kliknúť na linku www.slsc.org.uk/wwsc2008/index.php  a prihlásiť sa. Treba na to ešte e-bankingový prevod na uhradenie účastníckych poplatkov (napr. z Visa-karty electron) no a myslieť na dopravu.  No a čo s tým má Ružinov? Predsa na Mikuláša 6.12.2007 sa o 16.30 hod. uskutoční  na Štrkoveckom jazere v Bratislave plánovaná akcia. Plagát ku akcii je  TU. P.S. A Mikuláš, kone i trpazlíci boli parádni!

Vysoká pri Morave 16.12.2007

Po čase sa plávalo v Morave: zraz a prezentácia boli od 13:00 do 13:40 hod. v miestnom  kultúrnom dome, samotné plávanie bolo od 14. hodiny!

Vianoce 2007...

... bez očistného studeného kúpeľa by to nebolo ono... A tak v pondelok 24.12.2007 sa "očistenci" zíišli na Draždiaku: plávanie bolo o 10. hodine, samotný zraz otužilcov už o 9. hodine (pri reštaurácii Oáza).  P.S. A ako bolo? Takto... Bratislavské vianočné otužovania si všimla aj TV TA3 (linky TU a TU), STV v Správach (na konci  bloku Domáce spravodajstvo) a server Aktualne.sk (linka TU). 

Rekordné Motyčky!

V Motyčkách pod Donovalmi sa na Štefana 26.12.2007 zišlo rekordných 22 plavcov! Skvelé! Reportáž TV TA3 z tejto akcie možno nájsť TU

Lozornskí traja mudrci...

... budú Herodesovi  pomáhali pri mocenskom rozhodnutí dňa 6.1.2008 (Traja králi) o 14. hodine na priehrade v Lozorne. Minulý rok tam bolo veselo a bolo aj teraz. Všetkým okrem Herodesa...

Akcia pre škôlky

Ku otužovaniu patrí aj starostlivosť o dorast: tentokrát  to 30. januára 2008 boli deti materských škôl z Ružinova. Vypočuli si motiváciu, sledovali otužilecké kúpanie a hádam aj sa aj príjemne cítili. Ktovie, možno aj z nich vyrastie nejaký budúci otužilec...

Boom otužovania v Bystrici!

Po hromadných úspešných Motyčkách pri Banskej Bystrici tam už pravidelne otužuje 38 plavkýň a plavcov! Trénujú aj na Badíne a občas aj v okolí. Vivat, Betka & Co! Ak  sa chcete ku nim pridať, volajte na 0908 233 558 alebo na 048-4132239 či 048-4231209! Spravidla sa trénuje o 10. hodine v nedeľu.

Boli sme pri tom: IWSC Londýn 8.-10.2.2008!

Po dlhom chystaní konečne nastali dôležité dni: svetový šampionát v zimnom plávaní!. Celkove  650 plavcov z 21 krajín, z toho celkove 15 plavcov zo Slovenska  prišlo súťažiť v šprintoch, štafetovom plávaní, vo vytrvalostnom plávaní a predviesť i nachystané súťažné  exhibičné vystúpenie. Spropagovali sme naše zimné plávania, nadviazali kontakty, bolo zaujímavo,  veselo i vážne a hlavne na Londýn krátko: ale veď on počká (svetový šampionát je len raz za dva roky)...

Úžasné Jasenie 9.3.2008!

Tradičné plávanie v Jasení zabezpečili bystrickí  otužilci   - a dokonca sa konalo na vodárenskej nádrži! Voda mala tri  stupne... Fotky sú tu:z nástupu, tanečkov i plávania.

Vynášanie Moreny - bodka za otužileckou sezónou 2007/2008 (30.3.2008)

Jar je tu a nadišiel čas rozlúčiť sa s otužileckou sezónou: akože ináč - vo vode, tentokrát v lodenici Dunajklubu  v Bratislave. Pozvánka je TU. Pozor: v nedeľu 30. marca sa mení  čas, a teda príďte včas! P.S. Kto prišiel, neoľutoval: voda a vzduch ešte zimné - 7 st. Celzia, počasie krásne, nálada fajn.  Prehľad je TU a samotná Morena TU

Sviatok novej knihy Voda a chlad

Od 20. mája 2008 je na svete nová krásna (aj) otužilecká kniha! Pavol Dinka a rehabilitační lekári napísali prácu o otužovaní, vodnej rehabilitácii a kryoterapii. Za prítomnosti dvoch slovesnkých  televízií v reštaurácii 7 hriechov po otvorení (video 3 MB) zaznela otužilecká hymna (video 4 MB), na SR-rekord v  pobyte v sude s ľadom nastúpil Tibor (vydržal tam 46 minút), knihu uviedli potom jej spoluautori (1,2,3) a nakoniec ju pokrstili reálne celebrity - národná umelkyňa Mária Kráľovičová  a  operný spevák a dlhoročný otužilec Martin Babjak. Vyšiel čas aj na hodovanie a spomienkový otužilecký záber Slovenských ľadových medveďov.  

Prvá Halmajova plavecká 30-ka (letné diaľkoplavectvo)

Aby zimní plavci dokázali aj svoju kondíciu (nielen odvahu), uskutočnila sa 28. júna 2008 na poctu olympijského víťaza z roku 1904 (v St. Louis) Zoltána Halmaja, rodáka z  Vysokej pri Morave, prvá diaľkoplavecká akcia SĽM. Po príprave lodí a otvorení akcie sa 14 plavcov popasovalo s vodami Moravy medzi Záhorskou Vsou a Devínom na trati dlhej  32 km. Po prvom úseku (11 km) vzdali hold Z. Halmajovi  a v krásnom počasí a pri kúzelných scenériách. Na trati bolo spočiatku ľahko, ale i tak  počas 8 hodín bolo treba občerstvovať. Do cieľa doplávali pod Devínskym hradom traja sóloví plavci (Pavol, Peter a Laco) a tri štafety, a to  v rozmedzí celkových časov 7:53 až 8:08 hod. V cieli vzplanula ešte jánska vatra a samozrejme vznikla i pamätná fotka do albumu za  prvé známe splávanie tak dlhého úseku Moravy! P.S. Tento výkon si "všimla" aj agentúra Slovenské rekordy  a úspešným sólistom  (jeden v manželkinom zastúpení) zaevidovala príslušné rekordy!