Slovenské ľadové medvedeSlnovrat na Dunaji 2018 Slovenské ľadové medvede – občianske združenie

Najbližšie podujatia

V systéme nie je zadaná žiadna akcia.

Vyhľadávanie

Vyhľadať text

Tréningy

Tréningy v Bratislave sú na jazere Draždiak v Petržalke pri reštaurácii Oáza v stredu od 17.00 a v nedeľu od 10.00 hod.

Marec
PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

Poukázanie 2% dane

Tlačivo na poukázanie 2% z dane nájdete tu.

 

Podrobnosti ohľadom postupu a vyplnenia sú podrobnejšie uvedené tu.

SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ

Slnovrat na Dunaji 2018

Slnovrat na Dunaji 2018

Po dobrej skúsenosti z minulého roku sme sa aj teraz rozhodli osláviť Slnovrat na Dunaji preplávaním popod všetky bratislavské mosty. Počasie bolo priaznivé. Polojasno s teplotou asi 23 stupňov a povieval mierny západný vietor.

Akcia bola prístupná len zdatným plavcom, ktorí mali skúsenosti s plávaním v Dunaji. Na akciu sme pozvali aj plavcov z klubov Delfíni Zlaté piesky a Ľadové medvede Bratislava. Naše rady tak ozdobil aj Zolo Makai - prvý slovenský plavec, ktorý prekonal kanál La Manche.

Stretli sme sa už tradične pod mostom Lafranconi na ľavej strane Dunaja a peši sme sa presunuli na miesto štartu, ktoré bolo na štrkovej pláži na pravej strane Dunaja asi 300 metrov povyše mosta Lafranconi. Niekoľko voľných minút sme využili na zopakovanie inštrukcii k plavbe. Najdôležitejšie kritérium bolo zachovanie bezpečnosti a držanie sa v jednej skupine. Tentokrát k povinnej výbave patrili aj plavecké plaváky. Na vode nás už čakali dva člny záchrannej služby, ktoré zabezpečovali našu akciu a tak sme presne o 14:00 mohli zahájiť plávanie.

Privítala nás pomerne kľudná hladina. Západný vetrík nám fúkal do chrbta. Pri plávaní sme sa držali približne 50 až 100 metrov od pravého brehu. V pohode sme tak míňali prehrádzky pri brehu čeriace hladinu a neskôr aj zakotvené lode medzi mostom SNP a Starým mostom. Tak bolo dosť miesta v plavebnej dráhe aj pre dolu prúdom plávajúcu nákladnú loď, ktorá nás práve v tom úseku napriek svojej veľkosti ticho a ohľaduplne míňala. Zjavne sa kapitán riadil pokynmi Dopravného úradu, ktorý našu akciu schválil a informoval premávku na rieke. Piliere na Starom moste a moste Apollo sme míňali po pravej ruke. Aj za Starým mostom sme plávali popri kraji plavebnej dráhy a tak sme sa vyhli  prehrádzkam v ďalšom úseku.

Asi polovica plavcov ukončila plávanie za Prístavným mostom a ostatní si to vychutnali až na pláž za Ekonomickou univerzitou. Posledných niekoľko sto metrov sme rozmýšľali, či radšej kráčať alebo plávať v polmetrovej vode.

Celé plávanie bolo v pomerne kľudnej hladine Dunaja a príjemným spestrením boli "morské" vlny po nákladnej lodi. Počas celej plavby sme kládli veľký dôraz na vzájomnú kontrolu a držanie sa v jednej skupine na dosah oboch záchranných člnov.

Celá trať po piaty most bola dlhá 5 km a plávanie trvalo necelú hodinu. Po pláž to bolo viac ako hodina a asi 6,6 km.

Po ukončení plávania nás čakalo posedenie v areáli lodenice Dunajklub Kamzík a hlavne svojpomocne uvarený kotlíkový guláš.

Fotogaléria od Michala.

Fotogaléria od Ruda.

pk