Slovenské ľadové medvedeĽadové medvede na pramici. Slovenské ľadové medvede – občianske združenie

Najbližšie podujatia

V systéme nie je zadaná žiadna akcia.

Vyhľadávanie

Vyhľadať text

Tréningy

Tréningy v Bratislave sú na jazere Draždiak v Petržalke pri reštaurácii Oáza v stredu od 17.00 a v nedeľu od 10.00 hod.

Jún
PoUtStŠtPiSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   

Poukázanie 2% dane

Tlačivo na poukázanie 2% z dane nájdete tu.

 

Podrobnosti ohľadom postupu a vyplnenia sú podrobnejšie uvedené tu.

SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ

Ľadové medvede na pramici.

Ľadové medvede na pramici.

Koncom apríla a začiatkom mája sa tradične konajú „prvomájové“ splavy bratislavských lodeníc z Viedne. Využíva sa už ustálenejšie jarné počasie, svieža zelená príroda, a teploty umožňujúce sa kúpanie na dunajských plážach, počas krátkych zastávok v plavbe.

Ale s počasím pred splavom nebolo niečo v poriadku. Nočné teploty sa pohybovali okolo bodu mrazu a denné medzi 5 - 10°C. Ešte horšie bolo, že prevládal dážď a silný vietor. Okrem našej lodenice, všetky ostatné stratili trpezlivosť vyčkávať do poslednej chvíle a preložili splav na iný termín.
My sme zareagovali, len skrátením plavby namiesto z Viedne sme išli z Orthu. Tým sme skrátili trasu z 52 km na 37 km. Dunaj mal hladinu zvýšenú na 462 cm, čo bolo asi o meter viac, ako obyčajne.
Keď ráno vyrazil náš autobus s naloženými loďami na prívese z lodenice, oblaky začali rednúť, akoby sa nás zľakli. Keď sme dávali v zátoke Orthu lode na vodu, sem tam už bojazlivo  presvitala aj modrá obloha.
Po povinnej a úspešnej „rozcvičovacej“ jazde oboch našich lodí v zátoke, sme sa vydali do prúdu mohutného Dunaja a plavili sme sa s ním rýchlosťou približne 10 km/hod. Po úspešnom štarte sa posádky uvoľnili a pri ďalšej plavbe sme si názorne vysvetľovali signálne znaky na vode a brehu, ktoré slúžia pre všetku lodnú dopravu. To platí aj pre vodákov na lodiach a prípadne aj diaľkových plavcov.
V nasledujúcom úseku sme si odskúšali stretanie sa s veľkými nákladnými loďami, ktorých bolo neúrekom, v súvislosti so signálnym znakom a tokom rieky.
Po 20 km plavby sme si urobili krátku zastávku na plochom štrkovom ostrove na ľavej strane rieky oproti mestečku Hainburg.
Veľkú zastávku sme si urobili až na rkm 1875 tzv. „nemeckej pláži“na ostrove Sihoť. Pláž bola pod zvýšenou hladinou Dunaja, ale na piesku medzi stromami sme preds len našli príhodné miestečko vhodné aj na opekanie rôznych dobrôt. 
Po posilnení nám pripadlo hodné názvu ľadových medveďov zaplávať si v 9,5 °C vode Dunaja, čo sme s radosťou aj urobili. Dobre nám padlo usušiť sa pri ohníku.
Do lodenice nás už priniesol silný prúd, ktorému sme výdatne pomáhali pádlovaním, takže sme splav ukončili v plánovanom termíne.
Zostávalo už len vyniesť lode, poumývať ich a uložiť do stojanov.
Spokojní s dobre stráveným dňom v prírode sme sa rozlúčili so želaním uskutočniť neskôr podobnú akciu s priaznivejším počasím.
J. K.