Slovenské ľadové medvedeÔsmy krát Ľadová Morava Slovenské ľadové medvede – občianske združenie

Najbližšie podujatia

V systéme nie je zadaná žiadna akcia.

Vyhľadávanie

Vyhľadať text

Tréningy

Tréningy v Bratislave sú na jazere Draždiak v Petržalke pri reštaurácii Oáza v stredu od 17.00 a v nedeľu od 10.00 hod.

Jún
PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    

Poukázanie 2% dane

Tlačivo na poukázanie 2% z dane nájdete tu.

 

Podrobnosti ohľadom postupu a vyplnenia sú podrobnejšie uvedené tu.

SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ

Ôsmy krát Ľadová Morava

Ôsmy krát Ľadová Morava

Na nedeľu 5.februára 2017 sme pripravili tradičné plávanie otužilcov v Devíne na rieke Morava, ktorému by sme v tomto ročníku mohli dať prívlastok – Morava plná prekvapení.

 

Prílev arktického vzduchu začiatkom januára privodil riadne ochladenie, keď zamrzli prakticky všetky stojaté vody a na tečúcich vodách sa vytvoril ľadochod. S obavou sme sa chodili dívať na Moravu, ktorá mala až 90 % pokrytie plávajúcimi ľadovými kryhami a pri brehoch sa tvorila námraza. Takéto podmienky boli pre plavcov nebezpečné a začali sme uvažovať o preložení akcie o mesiac neskôr. Napodiv sa postupom času počet ľadových krýh zmenšoval, ale voda bola stále extrémne ľadová. Mala -0,4°C - takmer ľadová drť.

Týždeň pred našou akciou plávanie v Morave zvládli plavci z nášho priateľského klubu Ľadové medvede Bratislava. Posmelení ich skúsenosťou sme sa rozhodli uskutočniť našu akcii v pôvodnom termíne. Prihlásilo sa nám v priebehu týždňa 30 plavcov-otužilcov z našich radov a ostatných združení. Keďže hladina Moravy bola veľmi nízka, prišli sme dopoludnia osadiť laná na „zlanovanie“ klzkých, hlbokých brehov. Zažili sme prvé prekvapenie. Ľadochod z hladiny úplne zmizol. Príjemné prekvapenie však pripravilo od rána sa rozvíjajúce slnečné počasie v úplne odlišnom charaktere oproti predchádzajúcim týždňom. Teplomer sa vyšplhal okolo obeda až na jarných 10,5° C. Vytiahol celé rodiny na prechádzku pod Devínske bralo a tu so záujmom sledovali naše prípravy, nástup a spievanie našej hymny. Mali možnosť vidieť otužovanie naživo.

Potom sme sa už odobrali na štart nami zvolených tratí 100, 250 a 500m s tým, aby si ich plavci vyberali primerane svojej kondícii v ešte stále ľadovej Morave, ktorá mala + 0,3° C. Ďalšie prekvapenie nám rieka pripravila tesne pred štartom, keď vplyvom silného oteplenia sa začali uvoľňovať veľké kryhy od brehov o rozmeroch 2 -3 m x 15 – 20 m a pomaly sa majestátne sunuli k ústiu do Dunaja. Tie nás však už neohrozili lebo boli ojedinelé a dalo sa im ľahko vyhnúť. Vstup do vody nás už nenechal na pochybách, či sme na jarnom výlete alebo na otužileckej akcii. Hlboké dýchanie a intenzívne plavecké tempá nám zabezpečili dostatočný krvný obeh, a po chvíli sme sa už cítili ako ryby vo vode a v družnej debate sme sa blížili k cieľu pod pamätníkom slobody. Po kostrbatom výstupe z rieky bolo veľmi príjemné v slnečnom a bezveternom počasí si trochu zacvičiť. Početní diváci len krútili neveriacky hlavami akí sme veselí, lebo nepoznajú účinok endorfínov. Potom sme si urobili spoločné foto pre budúcoročné diplomy a poďho do hotela Hradná brána na teplý čaj. Veľká sála tohto hotela je pre daný účel mimoriadne vhodná. Má dostatočný priestor na docvičenie, podlahové kúrenie nám po silnom ochladení skracuje dobu návratu do normálneho režimu a naviac varia excelentný guláš. Za ústretový prístup, k tak osobitnej činnosti akú vyžaduje otužilecká akcia, vedeniu a prevádzke hotela môžeme vysloviť len poďakovanie.