Otužovanie a zimné plávanieRozhovor s Jánom Slovenské ľadové medvede – občianske združenie

Najbližšie podujatia

V systéme nie je zadaná žiadna akcia.

Vyhľadávanie

Vyhľadať text

Tréningy

Tréningy v Bratislave sú na jazere Draždiak v Petržalke pri reštaurácii Oáza v stredu od 17.00 a v nedeľu od 10.00 hod.

Jún
PoUtStŠtPiSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   

Poukázanie 2% dane

Tlačivo na poukázanie 2% z dane nájdete tu.

 

Podrobnosti ohľadom postupu a vyplnenia sú podrobnejšie uvedené tu.

Rozhovor s Jánom

Rozhovor s Jánom

Druhý z avizovaných rozhovorov bol poskytnutý pre internetový časopis aerobic.cvičte.sk; týka sa však otužovania. Jeho pôvodné uverejnenie je TU.

OTUŽOVANIE NIE JE LEN O POSILNENÍ IMUNITY. POZITÍV JE VIAC

Otužovanie vám pomôže nielen lepšie zvládať zimu a mráz, ale napríklad aj letné horúčavy. Hovorí sa, že otužovanie v studenej a ľadovej vode zocelí telo aj dušu. Je to naozaj tak? Spýtali sme sa skúseného otužilca Jána Vyhnálika z občianskeho združenia otužilcov Slovenské ľadové medvede. 

Za základný benefit otužovania sa považuje posilnenie imunitného systému. Je to naozaj tak?

Každý otužilec individuálne vníma pocity v priamom kontakte so studenou a ľadovou vodou a môže mať aj špecifické, vlastné dlhodobejšie skúsenosti. Zlepšenie imunity sa považuje za základný benefit otužovania a je to pravda: ten rozdiel sa dá zistiť už počas prvej sezóny otužovania a zimného plávania. Kto vydrží otužovať dlhšie, o to viac pozitív objaví.

Aké sú teda ďalšie benefity otužovania?

Ide v prvom rade o schopnosť ľahšie sa vyrovnať s chladom a zimou, najmä so zlým počasím: nosenie ľahšieho oblečenia, menej vrstiev, vyradenie šálov, rukavíc u niektorých aj čiapok. Dôsledkom je menšia náchylnosť na prechladnutie, zníženie frekvencie ochorení dýchacích ciest počas celého roka a aj ich kratšie trvanie. Mnohí zistili aj ústup alergií, resp. sennej nádchy. V neposlednom rade je to pozitívny vplyv na psychiku, zníženie pocitu aj vplyvu stresu. Dôležité je i nadobudnutie vedomia, že pobyt v prírode aj v zime a za horších podmienok je znesiteľnejší a človek je lepšie pripravený na zimné športy. Viacerí si dokonca pochvaľujú lepšiu termoreguláciu tela aj v lete a lepšie zvládanie letných horúčav.

Má otužovanie vplyv aj na zdravie kardiovaskulárneho systému?

Niektorí lekári pobyt v ľadovej vode hodnotia z hľadiska rizika a záťaže pre srdce otužilca ako veľmi náročný. Medzi dlhoročnými otužilcami sa zvykne prízvukovať najmä pozitívny prínos pre cievy, ich pružnosť, a to v dôsledku ich opakovanej „masáže“ tela striedaním chladu a tepla: zvlášť v zimných podmienkach, keď zimní plavci zotrvajú v studenej a ľadovej vode aj viac ako 10 minút; výnimočne veľmi dobre trénovaní až do 22 minút, čo sa považuje za maximálnu hranicu, aby nedošlo ku kritickému podchladeniu tela.

Spomínate si aj na nejaké iné benefity, ktoré ľuďom otužovanie prinieslo?

Z rozhovorov s otužilcami viem, že zimné plávanie malo na nich aj ďalšie pozitívne účinky. U niektorých ustúpili iné zdravotné problémy, ktoré predtým dlhodobo liečili bez výrazného zlepšenia, a dokonca otužilec zo stredného Slovenska s radosťou priznal, že po viacročnom manželstve sa konečne dočkali potomka až po tom, keď s manželkou začali pravidelne plávať v studenej a ľadovej vode. Máme medzi sebou aj otužilcov, ktorým po pravidelnom plávaní v studenej vode ustúpili reumatické problémy. Pre dlhodobých otužilcov je otužovanie a zimné plávanie zvykom a spôsobom životného štýlu, od ktorého by sa už ťažko odvykalo.

Čo je pri otužovaní najdôležitejšie?

Aj v tomto ohľade ide jednoznačne o individuálnu záležitosť a všeobecné rady môžu byť dobrým návodom, ale nie zárukou úspechu. Každý začiatočník v otužovaní si musí zvoliť prístup, ktorý mu vyhovuje najviac. Ide totiž o prekonávanie pocitu chladu – a pri kontakte s chladnou vodou ešte nepríjemnejšieho, mokrého chladu – na vlastnom tele a koži, čo je pre mnohých najmä spočiatku veľmi ťažko prijateľné. K nemu sa priraďuje niekedy aj otužilecká triaška, s ktorou je taktiež potrebné sa vyrovnať. Zvyšovanie odolnosti nie je ľahké ani jednoduché asi pre nikoho, ale ani „prah znesiteľnosti“ chladu u ľudí nie je nastavený rovnako.

Čo to znamená?

Pre názornosť by som to prirovnal k tzv. prahu bolesti. Hoci nejde o to isté, dosť to súvisí a otužilci sa s týmito „prahmi“  stretávajú pravidelne, keď sa teplota vody dostane na „ľadovú“ úroveň, čo je menej ako 4 °C. Od prvého kontaktu tela ponoreného do takej vody sa treba vtedy vyrovnávať s poriadne chladivými, štípajúcimi až páliacimi pocitmi; tie síce postupne na tele ustúpia, ale nastupuje bolesť a necitlivosť v prstoch rúk a nôh, ktoré sú vtedy najmenej prekrvené, ateda aj zahrievané. Preto poniektorí nosia do takejto vody neoprénové rukavice; čo však u otužilcov nielen nevyzerá príliš pekne, ale ani nie je správne, lebo sa tým snažia „oklamať“ vlastné telo a jeho vnímanie chladu, a to sa niekedy nemusí vyplatiť.

Takže pri otužovaní je dôležitá aj psychika

Aj dlhoroční otužilci museli spočiatku preskákať ťažké začiatky a často zviesť boj sami so sebou, so svojim telom aj psychikou. Je normálne, keď sa začínajúci otužilci v prvej sezóne ťažšie rozhodujú, či opäť vstúpiť, alebo nie, do ľadovej vody. Napriek „boomu“ otužovania, ktorý zaznamenávame v ostatných piatich rokoch, prevažná väčšina ľudí sa na „boj“ so studenou a ľadovou vodou určite nikdy neodhodlá.

Ak by ste mali porovnať mužov a ženy, ktoré otužujú, kto je na tom lepšie?

Medzi zimnými plavcami je asi jedna tretina žien, a tieto sú neporovnateľne odolnejšie voči chladu než muži, ktorí neotužujú.

Poďme k samotnému otužovaniu. Aký je najjednoduchší návod, ako začať?

S otužovaním studenou vodou sa dá v podstate začať tromi spôsobmi: doma so studenými sprchami, vonku pokračovaním v plávaní v „otvorenej vode“ jazera aj po skončení letnej sezóny alebo pre najodhodlanejších s najlepšou výdržou, aj v neskorú jeseň či priamo v zime studeným vzduchom a krátkymi vstupmi do studenej otvorenej vody. Plávanie v otvorenej vode je však dobré kombinovať so studenými sprchami doma – i keď domáce studené sprchovanie nemajú radi aj niektorí otužilci a považujú ho za náročnejšie ako plávanie v zime vonku (hoci pri vyššej teplote studenej vody zo sprchy ako teplote vody v jazere).

Treba aj pri otužovaní počúvať vlastné telo?

Pozorovaním reakcií vlastného tela a porovnávaním skúseností s dlhodobejšími otužilcami si začiatočník môže vytvoriť správny prístup a riadiť sa ďalej vlastnými pocitmi a záujmom. Stane sa pri tom, že niektorí to po čase vzdajú a možno sa vrátia k týmto pokusom neskôr, v nasledujúcej sezóne a potom sa to podarí. Iní začnú a už neprestanú celú ich prvú otužileckú sezónu, ktorá trvá v našich zemepisných podmienkach a teplotách otvorenej vody od začiatku októbra do polovice mája, teda takmer osem mesiacov.

Pre koho nie je otužovanie vhodné?

Všeobecne povedané: podstatné je, že človek môže (skúsiť) začať s otužovaním v každom veku, ak nemá závažnejšie zdravotné problémy, najmä srdcovocievne. Pri deťoch pod 12 rokov treba byť, samozrejme, omnoho opatrnejší, ale aj medzi nimi sa nájdu neuveriteľne zdatné, ktoré sa v sprievode rodičov statočne popasujú so studenou vodou. Horná veková hranica na začatie s otužovaním nie je obmedzená, v tomto má tento čiastočne adrenalínový a nenákladný šport ďalšiu prednosť.

Otužovanie a zimné plávanie je predovšetkým u začiatočníkov vecou psychiky, aj keď zdanlivo telo pri tom trpí viac ako myseľ. Dobrý pocit z prekonania chladu, a v počiatkoch i strachu či stresu, sa následne vráti v podobe benefitov, ktoré som už spomenul.

7.1.2016

Otázky Mirka Miková