Slovenské ľadové medvedeJubilejný začiatok na „Labuťom jazere“ Slovenské ľadové medvede – občianske združenie

Najbližšie podujatia

V systéme nie je zadaná žiadna akcia.

Vyhľadávanie

Vyhľadať text

Tréningy

Tréningy v Bratislave sú na jazere Draždiak v Petržalke pri reštaurácii Oáza v stredu od 17.00 a v nedeľu od 10.00 hod.

Júl
PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Poukázanie 2% dane

Tlačivo na poukázanie 2% z dane nájdete tu.

 

Podrobnosti ohľadom postupu a vyplnenia sú podrobnejšie uvedené tu.

SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ

Jubilejný začiatok na „Labuťom jazere“

V kalendári nedeľa 11. október 2015, teplomer ukazoval 9 stupňov na vzduchu, chladným vetrom znížených na pocitových 5, a vo vode 15,4 stupňov. Takéto podmienky privítali takmer štyridsiatku otužilcov, ktorí sa po letnej, poriadne horúcej prestávke, stretli pri jazere Veľký Draždiak na otvorení jubilejnej desiatej sezóny združenia Slovenské ľadové medvede.

V príjemnej nálade sme si mali čo povedať, i keď väčšina z nás sa stretávala na plávaniach alebo iných podujatiach aj počas leta. Predseda združenia sa vrátil v príhovore k roku 2006, kedy sa niekoľkí odčlenili od združenia Ľadové medvede Bratislava a založili nové združenie otužilcov, vstupujúce už do desiatej sezóny. Poslaním nášho združenia je najmä spájať otužilcov a vytvárať možnosti na pestovanie amatérskeho otužovania a zimného plávania, s cieľom upevňovať telesné aj duševné zdravie. Členom združenia môže byť každý, komu to dovoľuje zdravotný stav a kto rešpektuje zdravé vzťahy v kolektíve ako aj pravidlá a zásady činnosti združenia SĽM.

SĽM hneď v úvodných troch sezónach usporiadalo pre otužilcov zaujímavé podujatia, ako 24-hodinovku na Veľkom Draždiaku a dve majstrovstvá Slovenska v zimnom plávaní na Slnečných jazerách. V roku 2010 sa rozrástlo o členov v mimobratislavských kluboch a postupne viacerí bratislavskí členovia začali trénovať okrem Draždiaka aj v Dunaji. Odvtedy usporadúvame pravidelné podujatia i pre nečlenov – otužilcov zo zoskupení z celého Slovenska, ako sú Plávanie Od Štúra k Štefánikovi, Ľadová Morava a záverečnosezónne plávania "na Lide". Najznámejšie podujatia klubov SĽM – bystrické Motyčky a najmä Jasenie a nitrianska Hangócka – sa už taktiež zapísali do povedomia stále rastúcej otužileckej verejnosti.

Tohto roku sme uskutočnili prvé skupinové dvojnásobné preplávanie Dunaja „DCD 2015“, a okrem spomenutých tradičných akcií, sme ho zaradili do našich aktivít aj pre túzo sezónu. Členovia SĽM sa od vzniku združenia zúčastnili každého svetového šampionátu v zimnom plávaní a pravdepodobne tomu bude tak aj v marci budúceho roka, keď sa WSWC koná desiaty raz – v Ťumeni na Sibíri.

Počet platiacich členov SĽM každoročne zaznamenával mierny úbytok a väčší nárast, takže v súčasnosti nás je 110, z toho vyše tretina sú ženy. Teší nás, že medzi nami sú nielen mladší a stredného veku, ale aj aktívni otužilci nad 60 rokov a niektorí dokonca nad 70. Títo sú športovým duchom úplne mladí - ako napríklad takmer sedemdesiatnik Jaroslav, trojnásobný, aj tohtoročný aktívny účastník košického Medzinárodného maratónu mieru a dlhodobí skúsení vodáci – 70 ročný Peter, 75 ročný Juraj a 77 ročný Gustáv.

Na úvod novej sezóny odznela pred vstupom do vody známa Hymna otužilcov nášho bývalého spoluotužilca Martina Babjaka, a potom sme sa dosýta zohrievali v teplej vode jazera; väčšina z nás preplávaním tam a späť po šírke. Von z vody,  do „januárového“ vzduchu, sme sa príliš neponáhľali. Nechcelo sa ani najmladšiemu začínajúcemu otužilcovi, korý sa ocitol medzi nami. Darmo, sezóna len začína... :-). A tak nám napokon dobre padli čaj, chlebíky a neodmysliteľný brownies v príjemnej reštaurácii.

V rovnaký deň ako my na „Labuťom jazere“, otvorili sezónu naši priatelia aj v klube SĽM v Banskej Bystrici, 10.10. v klube SĽM Nitra a klub SĽM Veľké Uherce-Partizánske otvára sezónu najbližšiu nedeľu.