ZaujímavostiDeväť rokov na Lide Slovenské ľadové medvede – občianske združenie

Najbližšie podujatia

V systéme nie je zadaná žiadna akcia.

Vyhľadávanie

Vyhľadať text

Tréningy

Tréningy v Bratislave sú na jazere Draždiak v Petržalke pri reštaurácii Oáza v stredu od 17.00 a v nedeľu od 10.00 hod.

December
PoUtStŠtPiSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Poukázanie 2% dane

Tlačivo na poukázanie 2% z dane nájdete tu.

 

Podrobnosti ohľadom postupu a vyplnenia sú podrobnejšie uvedené tu.

SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ

Deväť rokov na Lide

Deväť rokov na Lide

Na „Lide" plávame deväť rokov.

Po pozretí si výstavy historických fotografií „Spomienky na Lido“, sprístupnenej verejnosti od júna do konca augusta t. r., nás môže tešiť, že dvakrát týždenne (bez ohľadu na ročné obdobie) plávame v Dunaji tam, kam sa chodilo na slávne petržalské kúpalisko Lido. Ako "Lido“, s pridaním príslušného roka, nazývame tiež hromadné, poldruhakilometrové plávania otužilcov na pravej strane Dunaja, ktorými každoročne v apríli ukončujeme otužileckú sezónu. Tohto roku pod názvom „Lido 2015“ to bolo už deviatykrát (TU). K oblasti Lida máme teda osobitný vzťah, hoci väčšina členov nášho združenia slávne kúpalisko už nezažila.

Nie je podstatné, že Lido bolo letné kúpalisko a my na tých miestach v Dunaji plávame hoci v najkrutejšej zime. Naopak; máme pocit, že našimi celoročnými (tzv. tréningovými) plávaniami uchovávame spomienky na bývalé Lido ešte lepšie – aspoň v našom vedomí... Veď sú medzi nami i takí, ktorí si atmosféru letného kúpania na Lide dobre pamätajú zo svojich mladších čias. Terajší priestor bývalého Lida nám teda nepripadá až taký smutný a opustený, ako navodzuje záver historických fotografií :-).

No vôbec nás neteší, že nielen oblasť bývalého Lida ale celé lesné územie medzi pravým brehom Dunaja a hrádzou – od Starého mosta až za Prístavný most – vyzerá akoby nemali pána. Vidno, že niektorí si ho nevážia, naopak – znečisťujú a znehodnocujú ho. Toto cenné prírodné, i keď záplavové, územie je znečistené; na viacerých miestach takmer zdevastované. Aj keď býva občas zatopené, zaslúžilo by si vyčistiť a upraviť. Bratislava veľa takých území nemá. Mohol by z neho byť kultivovaný lesopark, vychádzkový a oddychový priestor pre obyvateľov a návštevníkov hlavného mesta. Veď je vzdialené na dohľad od Bratislavského hradu,  len niekoľko minút chôdze od centra mesta cez Most Apollo (či Starý most, keď bude zrekonštruovaný). Napriek tomu, že ide o inundačné územie, je to mimoriadne vzácny priestor – jeden z mála, ktoré tvoria "pľúca" Bratislavy. Oblasť od Starého mosta po Most Apollo by bolo namieste zaradiť medzi chránené územia s využitím pre oddychové aktivity verejnosti. Tak by sa natrvalo udržal pás lesa až po lúky za Sovím lesom. (Oblasť od Mosta Apollo až za Prístavný most - po malú "pláž", na ktorej končievame naše mimosezónne plávania - je chráneným územím Soví les; žiaľ, tiež s nežiaducimi stopami po návštevníkoch).

Podľa terajšieho stavu to vyzerá, že asi nik z povolaných a zodpovedných to tak nevníma. Objavili sa už megalomanské plány na využitie časti tohto územia (priestoru medzi Starým mostom a Prístavným mostom), ktoré by znamenali likvidáciu existujúceho lesa - mnohoročných trvalých porastov a nízkej zelene. Niektoré neboli, či nie sú určené pre širokú verejnosť; naopak, skôr pre majetnú klientelu. Od niektorých sa už upustilo a ďalšie sa zatiaľ nedostali na program dňa. Ktovie na ako dlho ešte - developeri trpezlivo čakajú na príležitosť... Nikomu by nemalo vadiť napríklad, že aquapark alebo prístav pre riečne jachty na pravom brehu Dunaja by bol v budúcnosti o tri kilometre nižšie (teda až za Sovím lesom) a les oproti mestu zostane slúžiť všetkým. Ťažko si predstaviť, že v civilizovanom svete si zriadia prístav priamo oproti centru hlavného mesta a za obeť padne veľká plocha lužného lesa, ktorá je pre nás i ďalšie generácie nenahraditeľnou jedinečnosťou! 

Bolo by skvelé, keby spomenutá výstava fotografií pomohla vzbudiť záujem o trvalú úpravu a rozumné využitie nielen priestoru bývalého kúpaliska Lido ale aj celého pravobrežného územia Dunaja od Starého mosta až po Soví les. Že ide o územie, kam sa raz za niekoľko rokov vyleje dunajská voda, ešte neznamená, že má byť odsúdené na okraj záujmu, nevyužité pre verejnosť, a majú sa naň zameriavať developeri. 

Budeme radi, keď popri Lide budeme môcť plávať čo najviac ďalších otužileckých sezón i mimo nich. K rozhodnutiam, ako bude ďalej "naložené" s týmto zeleným pásom popri Dunaji, skôr či neskôr iste príde. Nie sme tí, ktorí budú pri rozhodovaniach, ale podporíme každý rozumný krok v záujme verejnosti a ochrany lužného lesa a prírody.