Členovia v regiónochV Jasení veselo do 2. desaťročia Slovenské ľadové medvede – občianske združenie

Najbližšie podujatia

V systéme nie je zadaná žiadna akcia.

Vyhľadávanie

Vyhľadať text

Tréningy

Tréningy v Bratislave sú na jazere Draždiak v Petržalke pri reštaurácii Oáza v stredu od 17.00 a v nedeľu od 10.00 hod.

Marec
PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

Poukázanie 2% dane

Tlačivo na poukázanie 2% z dane nájdete tu.

 

Podrobnosti ohľadom postupu a vyplnenia sú podrobnejšie uvedené tu.

SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ

V Jasení veselo do 2. desaťročia

V Jasení veselo do 2. desaťročia

Tradícia zimného plávania v meste pod Urpínom je už viac ako pätnásťročná, pričom v poradí už jedenástou otužileckou akciou v peknej vodnej nádrži nad obcou Jasenie pri Banskej Bystrici sme veselo vyplávali už do druhého desaťročia tohto tradičného podujatia.

Pri porovnaní s minulosťou, keď za existencie troch otužileckých klubov na Slovensku počet účastníkov na prvých troch ročníkoch nebol vyšší ako desať plavcov, je súčasnosť viac než povzbudzujúca. Dnes organizátori, pri takmer tisícke zimných plavcov pôsobiacich v asi štyridsiatke zoskupení po celom Slovensku, nemajú problém privítať na jednom podujatí aj viac ako stovku zimných plavcov. Nebolo tomu inak ani 8. marca t. r. v Jasení, keď sa v hoteli Lomnistá prezentovalo pred plávaním presne 100 plavcov a plavkýň (nebyť istých obmedzení, bolo by účastníkov podujatia aj viacej).

Už tradíciou a neodmysliteľnou súčasťou tejto akcie v Jasení, sa stal aj víkendový pobyt v hoteli Lomnistá, spojený s turistickým výstupom na hrebeň Nízkych tatier pod názvom PredJasenie (uskutočnil sa štvrtýkrát). Od piatka večera, resp. soboty rána, ho tentokrát absolvovalo 15 účastníkov zo SLM BA, SĽM UP, TBM a domáceho SĽM BB. Ideálne podmienky - slnečné počasie s blankytne modrou oblohou - nás počas soboty po výstupe z Trangošky držali na hrebeni ako magnet a umožnili väčšine zdolať bez špeciálnych pomôcok, aj najvyšší bod hrebeňa. Iba lojálnosť ku ostatným, ktorí zostali lapať jarný bronz pri chate M. R. Štefánika, im zabránila pokračovať z Ďumbiera západným okruhom, až na Chopok. O tom, že z hrebeňa sa nám nechcelo, svedčí, že po návrate späť na Štefáničku sme sa mnohí ešte vydali (niektorí aj dvakrát) východným hrebeňom, smerom ku sedlu pod Králičkou. Úžasné výhľady a atmosféra, nielen z výšky 2043 m, naozaj stáli za to. Fotografie sú TU.

Dva večery strávené s otužilými kolegyňami a kolegami vo voľnej zábave a kamarátskej rozprave, kde bolo aj napriek výmene cenných skúseností zakázané hovoriť o chorobách J, s možnosťou absolvovania sauny či masáží, boli, zvlášť po celodennom sobotňajšom pohybe na horách, veľmi príjemným zážitkom.

V rovnakej atmosfére všetko pokračovalo aj v nedeľu dopoludnia, keď sa po raňajkách všetci svorne vydali na prechádzku z Lomnistej doliny do Jasenianskej, spojenú s prípravou a kontrolou dejiska na lov endorfínov. Počasie ako v sobotu, i keď bez snehu - pri vode so pstruhmi viditeľnými takmer na dne 4,5 m hlbokej nádrže - všetkým vylepšovalo náladu; až natoľko, že niektorí sa v blízkosti nádrže pokúsili aj o tanečné variácie J. Voda s parametrom hodným niesť prívlastok „ľadová“ (2,3°C) a teplota vzduchu v tieni 6,1°C a na slnku s hodnotou „hanebnou“ a prívlastkom „zradná“ (18°C) zvyšovali čaro blížiacej sa udalosti.

Čas plynul rýchlo, po návrate do hotela sme sa ani nenazdali a tesne pred 14. hodinou sme sa pri nádrži ocitli opäť vďaka autobusu a autám plným registrovaných účastníkov, a to z dvanástich zoskupení z celého Slovenska - od dvoch bratislavských cez Trnavu, Nitru, Žiar n. Hronom, Partizánske, Veľké Uherce, Prievidzu, Turčianske Teplice, Námestovo, Ružomberok, BB-ZV až po Košice. Nasledovalo rýchle odstrojenie do plaviek pri altánku, nástup s privítaním a príhovorom starostky obce a BanBy náčelníka, pred asi stovkou divákov. Už len odspievanie ľadohymny a poďme ho, pomaly, disciplinovane, postupne zostupujúc po jediných schodíkoch do vodnej nádrže, okúsiť čaro tatranskej vody ľadovej. Nik sa neponáhľal, veď na každého bolo chladu a endorfínov dostatok a každý si ich nakoniec vychutnal a užil v intervale od 7 do 22 minút. Medzi najmladším z nich Ondrejom z NR (24), najstarším Michalom z Košíc (84) a ostatnými, nechýbal ani „pokoriteľ“ kanála La Manche, Dunaja a iných plaveckých mét, náš dobrý priateľ a skvelý diaľkový Plavec Ivan Gazdík.

Na záver nám ostávalo dúfať, že návrat do tepelnej pohody, s posedením pri kapustnici či fazuľovici, počas odovzdávania diplomov a malých pozorností pre naše nežné a milé spoločníčky-otužilkyne, bol pre všetkých zúčastnených príjemný, s dobrými pocitmi a zážitkami nielen z PredJasenia, ale aj Jasenia spojeného s chladivou spomienkou zimy. Fotografie z podujatia sú TU.

Poďakovanie patrí všetkým tým, bez ktorých podpory by sa 11. plávanie v Jasení nemohlo konať - Železiarňam Podbrezová a.s., Hotelu Lomnistá a Obci Jasenie ale aj všetkým ďalším, zúčastneným aj nezúčastneným, ktorí organizovali celoslovenské stretnutia počas končiacej sa sezóny 2014-2015. Prajeme im úspešné ukončenie tejto otužileckej sezóny. (v.ch.)