Slovenské ľadové medvedeOpäť sme preplávali Dunaj - TDS Slovenské ľadové medvede – občianske združenie

Najbližšie podujatia

V systéme nie je zadaná žiadna akcia.

Vyhľadávanie

Vyhľadať text

Tréningy

Tréningy v Bratislave sú na jazere Draždiak v Petržalke pri reštaurácii Oáza v stredu od 17.00 a v nedeľu od 10.00 hod.

Jún
PoUtStŠtPiSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   

Poukázanie 2% dane

Tlačivo na poukázanie 2% z dane nájdete tu.

 

Podrobnosti ohľadom postupu a vyplnenia sú podrobnejšie uvedené tu.

SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ

Opäť sme preplávali Dunaj - TDS

Dvadsaťpäť členov SĽM spolu s pätnástimi ďalšími otužilcami a ďalšou deväťdesiatkou plavcov v neoprénových odevoch preplávalo v sobotu 27.9. v popoludňajších hodinách z ľavého brehu Dunaja na pravý. Na úsek dlhý 1600 m od bratislavského PKO po Aušpic sme potrebovali od 12 do 15 minút. Prúd pri stave hladiny 360 cm nebol silný, voda bola vlažne otužilecká, mala 14,7 stupňov (podľa SHMÚ; ale 13 podľa merania z člna na mieste štartu). Také veľké množstvo plavcov na jednom podujatí preplávalo cez Dunaj  zrejme poprvýkrát. Na Slovensku určite.

Plávanie cez Dunaj bolo najmä pre všetkých, ktorí sa o to pokúsili úspešne prvý raz, skvelým, i keď iste adrenalínovým zážitkom. Siedmi členovia SĽM už mali skúsenosť zo spoločného preplávania Dunaja pred rokom v septembri (reportáž z archívu TU). Organizátorovi tohtoročného podujatia nazvaného Trans Danube Swim (nultý ročník) - BUBO travel agency, významne pomohli pri jeho príprave naše skúsenosti, rady aj iná pomoc. Hoci všetko neprebehlo podľa našich predstáv a objavili sa i prejavy živelnosti, veľkým pozitívom bolo, že plavci pri takej hromadnej účasti rieku preplávali bez nehody a odniesli si silný športový zážitok motivujúci do budúcnosti. Video z preplávania je TU.

Podobne veľké podujatie v Dunaji sme predtým uskutočnili 1.12.2013, keď sa zúčastnilo Plávania Od Štúra k Štefánikovi 120 zimných plavcov. Najbližšie veľké a zimnoplavecké podujatia v Dunaji na území Bratislavy, na vyše kilometrových úsekoch, sa uskutočnia koncom novembra t. r., začiatkom januára 2015 a koncom apríla 2015 (podobne ako v minulých rokoch).  Vychádzajúc zo zaznamenaných hodnôt, plávať sa bude vtedy vo vode iba +5 a +1 stupeň C.

Trans Danube Swim potvrdilo naše presvedčenie, že Dunaj je aj na slovenskom úseku magickou riekou, na ktorej je dobré uskutočniť ďalšie pozoruhodné plavecké podujatie. Prispelo tiež k búraniu zaužívaného mýtu, že Dunaj je špinavý a nebezpečný. Naše dlhodobé otužovanie v ňom, ktoré nám významne upevňuje zdravie, vyvracia tento nesprávny názor. Preto sme sa uvedeného podujatia aktívne zúčastnili aj my. K organizovaniu športových aktivít v Dunaji je však vždy potrebné pristupovať rozvážne, so znalosťou veci a najmä dodržiavaním bezpečnosti; potom sú zážitky a prínosy podujatia ešte hodnotnejšie.