Slovenské ľadové medvedePlavecká štafeta Devín-Čunovo Slovenské ľadové medvede – občianske združenie

Najbližšie podujatia

V systéme nie je zadaná žiadna akcia.

Vyhľadávanie

Vyhľadať text

Tréningy

Tréningy v Bratislave sú na jazere Draždiak v Petržalke pri reštaurácii Oáza v stredu od 17.00 a v nedeľu od 10.00 hod.

Marec
PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

Poukázanie 2% dane

Tlačivo na poukázanie 2% z dane nájdete tu.

 

Podrobnosti ohľadom postupu a vyplnenia sú podrobnejšie uvedené tu.

SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ

Plavecká štafeta Devín-Čunovo

Plavecká štafeta Devín-Čunovo

V deň letného slnovratu, sobotu 21. júna, sme uskutočnili výnimočné športové podujatie: plaveckú štafetu po Dunaji v dĺžke 28 kilometrov, na celom jeho úseku na území Bratislavy – od Devína po Čunovo. Štafety sa zúčastnilo 19 plavkýň a plavcov, členov SĽM. Podujatie tohto druhu sa na Dunaji pravdepodobne ešte nikdy neudialo; na jeho slovenskom úseku určite nie.

Bola to výzva i pre nás, ktorí sme zvyknutí plávať v Dunaji aj v zimných mesiacoch. Z hľadiska dĺžky štafety ale aj z dôvodu frekventovanosti lodnej dopravy. Autor myšlienky, Juraj, celú akciu premyslel, zabezpečili sme potrebné povolenie, tri motorové člny a vypracovali časový harmonogram pre plavcov. Každému sa ušiel v priemere jedenapolkilometrový úsek. Vode mala už 18 stupňov.

Prvý plavec vkĺzol do vody z člna uprostred rieky, pod sútokom Moravy a Dunaja, o jedenástej hodine. Pri Aušpici došlo k striedaniu plavcov, pridali sa dve lode a pokračovali sme postupne popod mostami k Jaroveckému ramenu a ďalej dole tokom. S výmenami asi po pätnásťminútových intervaloch. Poslední z nás, plávajúc popri troch umelých ostrovčekoch, vyplašili kŕdle čajok chrániacich mláďatá a do cieľa v zátoke medzi Danubianou a Modrou čajkou vplávali o šestnástej hodine. Presne podľa predpokladu. Podujatie sme vyhodnotili na krátkom posedení. Teší nás, že všetko vyšlo ako sme dúfali, vrátane príjemného počasia. Zo štafety sme si odniesli skvelé pocity; pohoda, ktorá nás sprevádzala od štartu až po cieľ, bola „bonusom“.

Prvou dunajskou štafetou na úseku veľkej Bratislavy, ktorý predstavuje jednu stotinu dĺžky tohto veľtoku, sme si tiež pripomenuli Medzinárodný deň Dunaja. Na základe rozhodnutia Medzinárodnej komisie na ochranu rieky Dunaj (so sídlom vo Viedni) sa od roku 2004 oslavuje 29. júna vo všetkých krajinách, cez ktoré Dunaj preteká. V tento deň v roku 1994 bol v Sofii podpísaný Dohovor o spolupráci a trvalom využívaní Dunaja. Dunaj je neodmysliteľným symbolom integrácie Európy aj praktickej spolupráce podunajských štátov v rôznych oblastiach a jedným zo zámerov tohto dohovoru je zachovať jeho čistotu. Nás Dunaj spája v športovo-otužileckej záujmovej činnosti, i v našich mysliach. (Fotogaléria od štyroch autorov).