Slovenské ľadové medvedeZimné plávanie naostro Slovenské ľadové medvede – občianske združenie

Najbližšie podujatia

V systéme nie je zadaná žiadna akcia.

Vyhľadávanie

Vyhľadať text

Tréningy

Tréningy v Bratislave sú na jazere Draždiak v Petržalke pri reštaurácii Oáza v stredu od 17.00 a v nedeľu od 10.00 hod.

August
PoUtStŠtPiSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

Poukázanie 2% dane

Tlačivo na poukázanie 2% z dane nájdete tu.

 

Podrobnosti ohľadom postupu a vyplnenia sú podrobnejšie uvedené tu.

SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ

Zimné plávanie naostro

Jeden z našich otužilcov, Vladimír, používa po dlhé roky v ľadovej vode „bezneoprénové“ praktiky - pravidelne pláva na tréningoch nielen bez rukavíc ale aj naboso. Pritom vydrží kedykoľvek až do maximálneho časového limitu pre pobyt v ľadovej vode - 22 minút. Ďalší náš člen, Jaroslav, poskytuje iný pozoruhodný príklad: dlhodobo a pravidelne pláva v ľadovej vode štyrikrát v týždni, z toho v stredu dvakrát - ráno aj podvečer a vždy bez neoprénových rukavíc.

Traja ďalší členovia nášho združenia, Alexander, Boris a Jaroslav, absolvovali v nedeľu 9.2.2014 ľadovú 500-vku počas špeciálneho tréningu občianskeho združenia Ľadové medvede, Bratislava na Zlatých pieskoch. Zámerom tohto tréningu v ľadovej vode bolo prezentovanie "pravých princípov otužovania a zimného plávania", t. j. plávania bez neoprénových ochranných pomôcok - obuvi ale najmä rukavíc, ktoré sú akýmsi neduhom z hľadiska správnosti otužovania ale aj podania športového výkonu.

Naši zimní plavci spoločne s vyše dvadsiatkou ďalších účastníkov zaplávali "bez neoprénu" 500 m úsek v 1,4 stupňovej stojatej vode za 16-18 minút!, čo je pomerne dlhý čas zotrvania v ľadovej vode, aj keď ešte výrazne pod maximálny časový limit, pritom však s veľkým vádajom energie a tepla pri plávaní. Za výkon, ktorý si zasluhuje pozornosť i nasledovanie, získali diplom športového otužilca a príležitostné tričko. Ako sa potom vyjadrili, ochladenie tela a zvlášť chodidiel bolo pri takom dlhom pobyte v ľadovej vode mimoriadne. Po doplávaní sa dostavila výraznejšia triaška než inokedy i ďalšie prejavy mierneho podchladenia. Horúceho čaju sa vraj minulo hodne, lebo trasúce ruky vyšpliechali z pohárov viac ako obvykle. Zato jeho hrejivý účinok vo vychladenom tele vnímali výraznejšie a viac si uvedomili, že pitie horúceho čaju je po takom výkone veľmi potrebné.

Pokiaľ ide o plávanie naboso, nehovoriac o sústavnom, ako ho pravidelne realizuje Vladimír, je pravým prejavom otužilectva a zaslúži si uznanie, lebo je vždy omnoho náročnejšie, než plávanie čo i len v tenšej obuvi do vody.

Ľahkú nízku neoprénovú obuv, ktorú nosíme permanentne do ľadovej vody, máme skôr kvôli predídeniu zranenia chodidiel znecitlivených ľadovou vodou, než kvôli obave pred samotným pocitom bolesti od mokrého chladu. No na miestach, kde vieme, že nebezpečenstvo poranenia nehrozí, je dobré častejšie plávať i v ľadovej vode naboso, hoci krátky cas a postupne nadobudnúť ešte lepšiu odolnosť.

Je správne, že výrazná väčšina členov nášho združenia - ale aj otužilcov celkovo - pláva v ľadovej vode na tréningoch aj organizovaných podujatiach vždy bez rukavíc. Odhliadnuc od toho, že otužilec s neoprénovými rukavicami vyzerá prinajmenej podivne, plávanie v ľadovej vode s rukavicami je nesprávne z hľadiska princípov otužovania a aj z pohľadu športového výkonu.