Slovenské ľadové medvedeSlnečné vianočné plávanie 2013 Slovenské ľadové medvede – občianske združenie

Najbližšie podujatia

V systéme nie je zadaná žiadna akcia.

Vyhľadávanie

Vyhľadať text

Tréningy

Tréningy v Bratislave sú na jazere Draždiak v Petržalke pri reštaurácii Oáza v stredu od 17.00 a v nedeľu od 10.00 hod.

August
PoUtStŠtPiSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

Poukázanie 2% dane

Tlačivo na poukázanie 2% z dane nájdete tu.

 

Podrobnosti ohľadom postupu a vyplnenia sú podrobnejšie uvedené tu.

SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ

Slnečné vianočné plávanie 2013

 V ostatné štedrodenné dopoludnie sme sa už tradične stretli pri Veľkom Draždiaku, aby sme si zaplávali v ľadovej vode – pri vyzdobenom vianočnom stromčeku ukotvenom na hladine jazera.

 

Priestor pred reštauráciou Oáza sa zaplnil tesne pred desiatou hodinou veľkým počtom otužilcov a aj divákov, ktorí si v tomto sviatočnom dni našli čas, aby sa po roku opäť potešili pohľadmi na otužilcov plávajúcich okolo vianočného stromčeka. Nečakane slnečné počasie, teplota vzduchu šesť stupňov a teplota vody 3,5 stupňa, bez snehu a ľadu, akoby nesvedčali najkrajším sviatkom roka.

Vianočné plávanie na Draždiaku sa od vzniku združenia Slovenské ľadové medvede spája s prijímaním nových otužilcov. Nejde o prijímanie členov do združenia SĽM, ale o akt prijatia „začiatočníkov“, pravidelne otužujúcich aspoň od začiatku aktuálnej otužileckej sezóny, medzi dlhoročných a skúsenejších otužilcov (či ľadových medveďov J).

Na Štedrý deň sa zišlo na Draždiaku 25 začínajúcich otužilkýň a otužilcov – záujemcov o prijatie medzi ľadových medveďov. Spolu s ďalšími prítomnými zimnými plavcami, ktorí podobný „ceremoniál“ absolvovali už na vianočných plávaniach v uplynulých rokoch, sa tak stretlo opäť do šesťdesiat plavcov. Privítali ich predseda a podpredseda združenia. V úvode zdôraznili, že na „prijatí“ by sa mali zúčastniť len takí, ktorí skutočne pravidelne otužujú najmenej od leta, resp. začiatku jesene a súčasne sú odhodlaní pravidelne plávať v ľadovej vode aj v ďalšom období; čiže nie tí, čo sa prídu len „namočiť“ do ľadovej vody jednorazovo, alebo po veľkom časovom odstupe, iba pre neopakovateľnú vianočnú atmosféru.

Otužilci vrátane „nováčikov“ si pri nástupe zaspievali (niektorí len vypočuli) otužileckú hymnu. Nasledovala slávnostná chvíľa: predstavenie sa jednotlivých „nováčikov“ a akt prijatia za otužilca - poliatím ľadovou vodou na pokraji jazera.

Po ukončení „oblievania“ a vianočnom vinši sa konečne vrhli do ľadovej vody aj ostatní zimní plavci. Jazerom sa niesla veselá haravara množstva plávajúcich otužilcov okolo vyzdobeného vianočného stromčeka, tentoraz netradične na slnkom zaliatych vlnách. Novoprijatí dostali na záver diplom – potvrdenie o prijatí za otužilca. Aj tohtoročný počet prijatých potvrdzuje, že otužovanie a zimné plávanie na Slovensku pokračuje v pozitívnom kurze a že čoraz viac ľudí nachádza v tomto adrenalínovo-endorfínovom športe záľubu a v neposlednom rade aj priaznivé zdravotné účinky.

Plávanie otužilcov sledovali početní diváci a redaktori dvoch televízií, ktorí vyhotovili krátke spravodajské reportáže z podujatia. Televízia TA3 promptne, už v štedrodennom popoludní, odvysielala objektívne spracované spravodajstvo s názvom Ľadové medvede predviedli svoju odvahu na bratislavskom Draždiaku, zamerané na významný prínos otužovania pre zdravie človeka a zároveň aj na sprostredkovanie zmyslu podujatia a jeho radostnej vianočnej atmosféry televíznym divákom - TU. Linka na spracované video je TU.

P.S. Naopak, televízia Markíza v príspevku Ľadové medvede z Markízy, ktorý odvysielala na druhý deň, žiaľ, využila túto akciu SĽM najmä na spropagovanie svojich dvoch moderátorov. Hlavnými postavami jej spravodajstva boli dvaja „príležitostní otužilci“ – redaktorka a redaktor televízie. Do príspevku, vyhotoveného skresľujúcim spôsobom vo vzťahu k objektívnosti spravodajstva o našom podujatí, aj „nebadane“ zakomponovala zábery z vianočného plávania spred štyroch-piatich rokov, kde sa vtedy prítomný ten istý redaktor rozpráva vo vode s plávajúcou otužilkyňou. Realizačný tím markízackého spravodajstva síce nemohol vedieť, že dotyčná plavkyňa sa už dlhší čas nevenuje zimnému plávaniu, no zjavne mu vôbec neprekážalo, že sa na našom ostatnom štedrodennom podujatí vôbec nezúčastnila, tobôž mu neprekážalo, že spravodajskú vsuvku spred niekoľkých rokov televízia nakrútila na tom istom mieste v Draždiaku, no za celkom iného počasia...