Slovenské ľadové medvedePrvé preplávanie cez Dunaj Slovenské ľadové medvede – občianske združenie

Najbližšie podujatia

V systéme nie je zadaná žiadna akcia.

Vyhľadávanie

Vyhľadať text

Tréningy

Tréningy v Bratislave sú na jazere Draždiak v Petržalke pri reštaurácii Oáza v stredu od 17.00 a v nedeľu od 10.00 hod.

December
PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Poukázanie 2% dane

Tlačivo na poukázanie 2% z dane nájdete tu.

 

Podrobnosti ohľadom postupu a vyplnenia sú podrobnejšie uvedené tu.

SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ

Prvé preplávanie cez Dunaj

Aj v lete sme si chodili zaplávať na naše obľúbené miesta – Draždiak, ktorý sa po júnovej záplave na Dunaji stal načas jedinou tréningovou lokalitou, a neskôr aj na Dunaj, keď sa jeho voda dostatočne vyčistila. I keď sme sa nestretávali vo veľkom počte (skôr v malom), v Dunaji sme si vyskúšali rôzne úseky; samozrejme len pri pravom brehu. Takmer pred začiatkom novej otužileckej sezóny (8.9.2013) sme uskutočnili už dlhšie zamýšľanú akciu: prvé preplávanie Dunaja.

Zvolili sme čas priaznivého vodného stavu, bezpečný úsek z hľadiska prúdu a hrádzok, vybrali najvhodnejší interval - prestávku pravidelnej lodnej dopravy, vybavili  povolenie a skvelé počasie, psychicky sa pozitívne naladili  a – išli na to.

Sedemčlenný zabezpečovací tím pomohol, aby šesťčlenná skupina zvládla pokus preplávať náš veľtok hneď na prvýkrát. Do rieky sme vošli z ľavého brehu tesne pod Mostom Lafranconi a rýchlymi tempami sme sa dostali do voľného toku (mimo hrádzok usmerňujúcich tok do koryta), ešte nad úrovňou PKO. Chvíľu nato sme boli už v strede toku a tušili sme, že preplávať na petržalskú stranu priamo by nám netrvalo dlhšie ako 12 až 14 minút. Lenže plán bol iný - plávať popri pravom brehu až po Bratislavský Poludník (Mikovíniho nultý poludník z r. 1733, prechádzajúci SV vežou Bratislavského hradu; cca 17 stupňov VZŠ), teda k Aušpicu.

Voda mala príjemných 17 stupňov. Pokojne sme sa voľnými tempami „unášali“ popri pravom brehu. Vychutnávali sme si chladivú čistú vodu a pohľady na slnkom zaliatu ľavobrežnú časť mesta až po Hrad a Dóm. Vcelku pokojný prúd zvlnil len TwinCity, otáčajúci sa naspäť nad Mostom SNP; no to sme už boli takmer pri cieli. Posádka motorovej ľode, ktorá nás sprevádzala od štartu na celom úseku, nemusela zasahovať :-). Preplávanie tých vyše 2,1 km - najskôr k druhému brehu a potom po toku nadol - nám trvalo 24 minút. V rámci nášho združenia sme takto poprvýkrát zvládli náš veľtok.

Ako vidno, Dunaj nie je žiadna hrozba; keď sa vyberie vhodný čas a dobre zabezpečí akcia, dá sa prekonať, hoci opatrenosť a rešpekt treba vždy mať. Vďaka, Dunaj, za septembrovú prívetivosť, že si nám umožnil dosiahnuť túto métu a poskytol nevšedný, skvelý športový zážitok.