Otužilci Banská Bystrica: Trochu z histórie Slovenské ľadové medvede – občianske združenie

Najbližšie podujatia

V systéme nie je zadaná žiadna akcia.

Vyhľadávanie

Vyhľadať text

Tréningy

Tréningy v Bratislave sú na jazere Draždiak v Petržalke pri reštaurácii Oáza v stredu od 17.00 a v nedeľu od 10.00 hod.

August
PoUtStŠtPiSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

Poukázanie 2% dane

Tlačivo na poukázanie 2% z dane nájdete tu.

 

Podrobnosti ohľadom postupu a vyplnenia sú podrobnejšie uvedené tu.

SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ SĽM OZ
  • Otužilci Banská Bystrica: Trochu z histórie

Otužilci Banská Bystrica: Trochu z histórie

Na počiatky otužileckého hnutia v Banskej Bystrici a na svoje začiatky spomína Betka Pažáková.
Začiatky sa viažu na meno Martin Babjak. Známy operný spevák narodený v Banskej Bystrici sa po presťahovaní do Bratislavy v roku 1994 pridal k skúseným bratislavským otužilcom. Tí postupne rozširovali lokality pre zimné plávanie a keď sa počet otužilcov rozrástol, založili v r. 2000 občianske združenie ĽADOVÉ MEDVEDE BRATISLAVA (ĽMB). Na jar v roku 1999 pozval Martin Babjak na otužileckú akciu v Bratislave Dušana Poláčka (tréner moderného päťboja v Dukle Banská Bystrica) a Mariana Bukovčana (lekár MP). Obidvoch akcia nadchla a začali hľadať na zimné plávanie vhodné miesto v okolí Banskej Bystrice. V decembri 1999 sa do Hrona v Šalkovej skúšobne ponoril MUDr. Bukovčan, Dušan Poláček a jeho zverenci, spolu 7 osôb. Keď sa o tom na Silvestrovskom behu dozvedela Betka Pažáková, po behu sa ponorila do potoka pri plavárni. Skúška dopadla dobre a preto sa Dušan Poláček rozhodol zorganizovať oficiálny 1. ročník „Ľadových hier“ pod záštitou TJ Dukla BB. Príprava na otužilecké plávanie bola individuálna. 1. a 2. ročník sme plávali v Hrone pri Šalkovej. Prvého ročníka v roku 2000 sa zúčastnilo 12 ľudí a v roku 2001 to bolo 11 odvážlivcov, na čele s Dušanom a Mariánom, raritou vždy bola jediná žena, Betka Pažáková. Pripomenutie vo fotografiách.
V roku 2002 musel Dušan pre veľký záujem presunúť plávanie na Motyčky, lebo z Bratislavy prišlo plávať 32 otužilcov z ĽMB na čele s Martinom Babjakom a jeho manželkou Danielou, spolu plávalo až 45 ľudí. Bratislavčanom sa Motyčky páčili, voda 2°C, vzduch -17°C, plávali 10 až 15 minút. Obdivovali sme ich. Oni nás na oplátku pozvali plávať na ich akcie. Vyskúšať sa to rozhodla Betka, ktorá bola s Babjakovcami a ďalšími ĽMB ešte v tú zimu dvakrát plávať v Dunaji. Atmosféra bola úžasná a tak som v sezóne 2003/2004 na celoslovenských podujatiach plávala už 9-krát a v sezóne 2004/2005 až 12-krát.
V marci 2005 bolo prvý raz plávanie v Jasení, ktoré vymyslel a so Železiarňami Podbrezová a.s. dohodol Jožo Hlaváčik, známy bystrický kominár. 1. ročník “Otužilci v Jasení“ zorganizovala Betka, prichýlili nás v hoteli Lomnistá a plávali sme v krásnej horskej vode malej vodnej elektrárne Železiarní Podbrezová a.s.. Bolo nás 11: Jožko Hlaváčik a syn, Stano Oravec s dcérou, Betka a jej dve deti (Peťo a Katka), dvaja skutoční otužilci - Vlado Uhrin z Rožňavského Bystrého a Miro Čačík z Topoľčian a dvaja začiatočníci - Majo Bajs a Mišo Cienik.
Zima 2005/2006 priniesla koniec osamelých ciest do Bratislavy (kde si ma vždy prevzal Martin Babjak alebo Peter Hoták a zaviezli ma na miesto plávania a potom späť na autobus - ďakujem tisíckrát), lebo sa ku mne pridal Stano a Zoran Oravcovci s autom a na viac akcií ma odviezli (bola som plávať 15 ráz).
Roky 2003-2006 boli obdobím, keď na Motyčkách plávalo okolo tucta domácich otužilcov. Títo plávali vždy len na Motyčkách. Organizátorom bol Dušan Poláček a TJ Dukla BB, každý rok sa zúčastnili Dušan, Marian a Betka. V apríli 2006 sa na druhom ročníku otužilcov v Jasení stretlo 13 nadšencov, okrem troch Oravcovcov, dvoch Pažákovcov, prišli aj traja otužilci zo Žiliny a traja otužilci z Topoľčian. No a tu začal, vďaka Stanovi Oravcovi, aj jeho kolega Venco Chudáčik, odvtedy nadšený propagátor zimného plávania v Banskej Bystrici a okolí. Nahovoril i Petra Daubnera a s jeho pričinením sa začal obrovský boom otužilectva v regióne Banská Bystrica - Zvolen.
Prelomový pre otužilectvo v Banskej Bystrici bol rok 2007, keď najprv v marci v Jasení plávalo už 29 otužilcov z celého Slovenska a v decembri nás v nádrži na Motyčkách bolo 30 plavcov z Banskej Bystrice a okolia. Rokom 2008 začína skutočné otužilecké „hnutie“ v našom regióne. Tréningy boli pravidelne každú nedeľu a postupne sa pridávali noví a noví nadšenci. V Jasení 2008 bolo už 52 ľudí, z toho 22 z Banskej Bystrice. Organizáciu z Dušanových pliec na Motyčkách a Betkiných v Jasení postupne prevzal Venco a Jarko a pomáhajú všetci. V roku 2010 sme sa prihlásili k občianskemu združeniu SLOVENSKÉ ĽADOVÉ MEDVEDE (SĽM) a rastieme a rastieme ...